Ændringer i Google maj 2013 – og “nye” SEO-anbefalinger

Søgeordsresearch skal være i orden, før du kan lave rigtig god SEo og Adwords på GoogleGoogle har endnu en gang lanceret ændringer i den måde, den regner ud hvilke hjemmesider der skal ligge højest i søgeresultatet.
Ændringen denne gang kaldes Penguin 2.0.

Men du skal ikke blive forskrækket over det; der er nemlig faktisk ikke ret meget nyt i forhold til de seneste SEO-anbefalinger om,  at SEO nu om dage skal handle om godt, relevant og værdifuldt indhold, strategisk rigtigt indhold (og søgeord), samt om at lægge det på løbende.

Når Google selv eller teknisk kyndige beskriver noget som “en større ændring i algoritmerne”, så er det ikke nødvendigvis noget, der ændrer på de generelle anbefalinger af, hvordan du skal arbejde med moderne SEO.

Du skal ikke længere skaffe links – du skal fortjene dem

Det “nye” er at linkbuilding (det at arbejde med at skaffe sig links) i de senere års forstand, er noget man skal prøve at komme væk fra; de nye algoritmer handler nemlig meget om at Google bliver bedre til at spotte hvornår links er købte eller byttede, hvilket den ser som et forsøg på kunstig manipulation af søgeresultaterne.

Som Adam Stetzer skriver i et blogindlæg på Search Engine Watch (min oversættelse):

“Hvor SEO tidligere handlede om at skrue på en hjemmeside for at den blev optaget bedst muligt af Googles robotter, handler SEO i dag om at fortjene anerkendelse, social udbredelse og links fra andre gennem excellent indholdsmarkedsføring. Det vil sige, at SEO nu er en vedvarende, integreret og strategisk indsats – hvor det plejede at være en enkeltstående, isoleret og teknisk indsats.”

Fire SEO-ting, du bør gøre – hver måned

Adam Stetzer lister fire områder man skal arbejde med for at lave  hvad han kalder “Rigtig SEO” – og som man skal arbejde på hver eneste måned, ikke bare når man får en ny hjemmeside:

1) Hold dig opdateret om, hvad folk (dine potentielle kunder) efterspørger og søger efter på nettet. Få lavet ordentlig søgeordsresearch, og gør det løbende, ikke bare når du etablerer din hjemmeside

2) Fokuser på indholdsmarkedsføring – dvs. lav artikler, blogindlæg, videoer, podcasts osv osv som virkelig giver folk noget værdi for pengene og dels trækker dem ind på din hjemmeside, dels er så godt og relevant at de deler det og anbefaler det til deres venner. Underkend ikke video, selvom det handler mest om skrevne ord på selve Google; Google ejer nemlig Youtube, som efterhånden dels er godt med i Googles søgeresultater, dels bruges meget som søgemaskine.

3) Arbejd på dit brand – ved at blive nævnt i medierne og være synlig ad den vej.

4) Markedsfør din indholdsmarkedsføring; du skal ikke bare producere og så læne dig tilbage og vente på at folk opdager alt dit spændende indhold – du skal aktivt ud og fortælle dem, hvad du har. For eksempel via nyhedsbreve, sociale medier og gæste-indlæg på andres blogs.

Sådan kommer du i gang

Jeg er yderst enig i, at indholdsmarkedsføring er vejen frem på Google – hvis ikke du vil betale en masse penge for Adwords-annoncer. Men jeg ved også godt, at det kan virke meget uoverskueligt at komme i gang med det, fordi der er så mange muligheder, og der kan være noget teknik, der skal være på plads før man kan gå i gang.

Der kommer snart et længere blogindlæg fra mig om, hvordan du bedst kommer i gang – indtil da, så tænk over hvor du nemmest kan starte:

Har I allerede videoer liggende, der kan afspilles over internettet? Så tager det ca. 10 minutter at oprette en Google-konto med tilhørende YouTube-konto, og en Youtube-kanal i firmaets navn. Videoerne tager lidt tid at uploade, men du kan bruge tiden på at skrive en god beskrivelse af videoen ind.

Har I allerede nogle flyers eller brochurer med gode råd eller lignende, I giver til jeres kunder? Så kan de hurtigt omdannes til blogindlæg eller små e-bøger i pdf, I kan dele på Facebook, LinkedIn, Gmail osv.

Har du skrevet artikler inden for dit fagområde? Så kan de også hurtigt blive til blogindlæg (forudsat det ikke er tekniske og meget faglige artikler).

 

 

 

 

 

 

Posted in Søgemaskiner | Mærket , , | 2 Responses

Brug for ny hjemmeside inden sommerferien?


Nu er klokken cirka 2 måneder i sommerferie – og ja, det kan godt føles som om der er lang tid til, men hvis I har planer om at få en ny hjemmeside op at køre inden da, er det nu I skal rykke på den. Read More »

Posted in Hjemmesider | Skriv en kommentar

Google Authorlink: Hvorfor er mit billede ikke med på Google?

Hvis du har (forsøgt) at sætte Google Authorlink op på din side, men dit billede stadig ikke vises når man finder dine blogindlæg eller sider, kan det groft sagt skyldes to ting: Read More »

Posted in Søgemaskiner | Mærket , | Skriv en kommentar

Billeder på hjemmesiden skal bearbejdes først

Hvordan lægger du billeder på hjemmesiden?

Hvis du gør som de fleste desværre gør, hiver du dem nok bare ud af digitalkameraet og over på computeren, og så uploader du dine hjemmesidebilleder med dit cms (Joomla, WordPress eller hvad du nu bruger).

Det er noget skidt! – af to helt forskellige grunde.
Read More »

Posted in Hjemmesider | Mærket , , | 2 Responses

Sådan laver du en brugervenlig hjemmeside

 1: Kend din målgruppe

Vær helt klar over hvem hjemmesidens målgruppe er, så du kan tilpasse hjemmesiden optimalt efter den. Sæt dig grundigt ind i, hvad der karakteriserer en typisk person i din målgruppe. Du kan ikke ramme alle på en gang – så hellere ramme én gruppe så præcist, at de kommer til at elske din hjemmeside. Read More »

Posted in Hjemmesider | Skriv en kommentar

Google forfatterskab bliver vigtigt for din ranking – etablér dit eget nu

Hvis du vil til tops på Google i fremtiden, vil det være en god idé at komme i gang med dit såkaldte Google forfatterskab. Du har måske hørt noget om Google Authorrank? Det er den næste store ting ind for SEO til Google – og det bliver vigtigt! Read More »

Posted in Søgemaskiner | Mærket , , | 4 Responses

Video på hjemmesiden kan gøre dig mere synlig

Video på hjemmesiden kan være godt for SEO, hvis du udgiver med YouTubeVideo på hjemmesiden er en af de ting der virkelig er på vej op, og som bliver spået til at blive noget af det vigtigste i 2013. Dels fordi folk gerne vil se videoer, dels fordi videoer også kan bidrage til SEO, hvis du bruger dem rigtigt. Read More »

Posted in Søgemaskiner | Mærket , , , | Skriv en kommentar

Sådan optimerer du billeder til søgemaskiner

Fotograf der tager billederEt billede kan fortælle mere end tusinde ord, siger man. Det gælder bare overhovedet ikke, når modtageren hedder Google.

Google lægger nemlig mest vægt på teksten på din hjemmeside, når den skal afgøre om dit link skal ligge højt oppe i søgeresultaterne. Read More »

Posted in Søgemaskiner | Mærket , , , , | Skriv en kommentar

Sådan holder du øje med hvad der sker på hjemmesiden her og nu

Har du lyst til at se, præcis hvilken virkning det har på trafikken til din hjemmeside, når du sender nyhedsbreve ud, linker på facebook, eller bliver omtalt i pressen? Vil du også gerne se det lige med det samme, mens det sker? Read More »

Posted in Hjemmesider | Mærket , , | Skriv en kommentar

Virker jeres hjemmeside på en Smartphone?

En af de vigtige ting i markedsføring på nettet i 2013 er at tage hensyn til, at folk mere og mere finder jeres hjemmeside på telefoner og tablets i stedet for på en “gammeldags” computer. Read More »

Posted in Hjemmesider | Mærket , , , | Skriv en kommentar
  • Gratis e-bog: SEO for absolut begyndere – når du tilmelder dig nyhedsbrevet



    Nielsens Bureau har udgivet to gratis e-bøger - i november 2012 SEO for absolut begyndere, og tidligere Adwords for absolut begyndere

    Få dit eget eksemplar af "SEO for absolut begyndere" ved at tilmelde dig nyhedsmailen

    Nyhedsbrevet kommer ca. en gang om måneden.

    Se tidligere udsendte nyhedsbreve
    join our mailing list
    * skal udfyldes
  • Nye indlæg på bloggen:

  • Få besked om nye indlæg

    Indtast din mailadresse og få en mail hver gang jeg skriver nyt på bloggen:

  • Læs blogindlæg om: